• Laboratoria Przyszłości

To inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
          • Cel inicjatywy
          • Budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości
          • Wsparcie finansowe
          • W ramach programu szkoły otrzymują wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego
        • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

• Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymują wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego do kształtowania i rozwijania umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia logicznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Nasza szkoła w ramach wsparcia w programie otrzymała kwotę 108 900,00 zł, za którą zakupiono m.in.:

•drukarkę 3D z akcesoriami oraz zestaw filamentówi laptop z oprogramowaniem

•mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i akcesoriami

• sprzęt do nagrań prezentacji swoich osiągnięć (kamera, mikrofony, zestaw mikroportów z akcesoriami, gimbal ręczny, aparat cyfrowy, zestaw oświetleniowy)

•stacje lutownicze z gorącym powietrzem (do mikrokontrolerów)

•zestawy do robotyki (klocki Lego Boots do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami)

•zestawy Gogli Wirtualnej Rzeczywistości (VR) wraz z akcesoriami i oprogramowaniem

•roboty edukacyjne wraz z akcesoriami

•mobilne cyfrowe pracownie Stream do nauki fizyki i chemii wraz z projektorami multimedialnymi

• długopisy 3D wraz z zestawem filamentów

•wyposażenie warsztatów szkolnych ( wiertarko – wkrętarki z akcesoriami, pilarki, szlifierki, wyrzynarki, imadła ślusarskie, piły, suwmiarki, młotki, szczypce precyzyjne, obcinarki, kątowniki stolarskie, noże monterskie, skrzynki narzędziowe, taśmy miernicze, obcęgi i inne).

Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany w trakcie lekcji. Naszym celem jest urozmaicanie zajęć zarówno obowiązkowych jak i dodatkowych, dlatego też sprzęt wykorzystamy na połączenie teorii z praktyką, m.in. na takich zajęciach jak: technika, informatyka, fizyka, chemia, muzyka i edukacja wczesnoszkolna.

Idea programu ma na celu zapewnienia szkołom tego, co służy rozwijaniu kompetencji przyszłości – współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności, a z drugiej strony oferuje szeroki wybór nowoczesnych pomocy, przydatnych w procesie dydaktycznym.