• Wyróżnienie dla Doroty Steczkowskiej z klasy 7 a

        • 18 kwietnia 2024 r. odbył się XXV Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie. Naszą szkołę reprezentowała w konkursie  Dorota Steczkowska z klasy 7 a, która otrzymała wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych za utwór ‘Speechless’.

          Gratulujemy nagrody!!!

           

          Poziom wszystkich wykonywanych utworów był bardzo wysoki, a atmosfera towarzysząca konkursowi wspaniała.

        • Program korespondencyjny w języku angielskim

        • Oto przykłady listów, które nasi uczniowie otrzymują od kolegów i koleżanek z innych krajów w ramach programu korespondencyjnego w języku angielskim. Te, które przedstawiamy zostały napisane przez uczniów z Hiszpanii.
          Jak widać, listy są kolorowe, ładne i schludnie napisane, ozdobione rysunkami oraz naklejkami. Do listu czasami dołączone zostały zdjęcia i małe prezenty.
          Pisanie listów jest odskocznią od tego co normalnie robi się na lekcjach. Ekscytacja towarzysząca oczekiwaniu
          na następny list jest bardzo fajna i na pewno miło jest poznawać nowych przyjaciół z innych państw, a przy okazji
          ćwiczyć język angielski w użyciu. 

        • Wystawa Mobilna Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” u nas w szkole

        • 25 kwietnia mogliśmy zobaczyć Wystawę Mobilną Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Większość eksponatów była interaktywna i zachęcała do samodzielnego eksperymentowania. Eksponaty wzbudzały ciekawość i zachęcały uczniów do zadawania pytań: Jak to jest zrobione? Jak to działa? Podczas wystawy animatorzy pomagali w przeprowadzeniu eksperymentów.

          Eksponaty nawiązywały do haseł:

          • „Świat Wokół Nas”, czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem,
          • „Nasza Cywilizacja”, czyli to, co my ludzie wytworzyliśmy korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy,
          • „My, Ludzie”, czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum – logiczne myślenie itd.

          Uczniowie z zaciekawieniem i uśmiechem wykonywali samodzielnie eksperymenty, bo nauka poprzez zabawę jest najlepsza!

        • Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

        • Nasze uczennice, Laura Borkowska, Karolina Kubiak, Marysia Drzał, Julia Żołyńska oraz Klaudia Armata, 16 kwietnia miały okazje zaprezentować swoje umiejętności wokalne w konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Brzostku

          W tym roku szkolnym frekwencja dopisała i w kategorii szkół podstawowych rywalizowało aż 35 osób, w tym zespoły z 19 szkół!

          Konkurencja była bardzo duża!

          Dziewczynki zaprezentowały się świetnie, ale mimo to, niestety nie udało się im zająć miejsca na podium. Może za rok!

        • O korzyściach i radości z nauki, czyli o  sukcesach naszych uczennic w województwie…

        •      Miło nam poinformować Was, że uczennice z naszej Szkoły (po kilku miesiącach przygotowań i wieloetapowych zmagań konkursowych) mogą pochwalić się wielkimi sukcesami na arenie wojewódzkiej!

                 Do grona szczęśliwców, którzy nie stronili od nauki, ale czerpali z niej radość, która przełożyła się na konkretne sukcesy gratyfikowane dodatkowymi punktami na świadectwie końcowym, a w przypadku laureatek - zwalniające ich z przedmiotowego egzaminu ósmoklasisty, należą: Blanka Rypyść z kl. 8b, która pod opieką p. Anny Arciszewskiej uzyskała tytuł LAUREATA KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO, Katarzyna Drzał z kl. 8a, która pod opieką p. Beaty Kwiatkowskiej uzyskała tytuł FINALISTY KONKURSU JĘZYKA POLSKIEGO oraz Magdalena Wiśniowska z kl. 7a, która pracowała pod opieką p. Małgorzaty Kwiatkowskiej i zdobyła tytuł LAUREATA KONKURSU JĘZYKA POLSKIEGO.

               Dziewczyny, decydując się na udział w przedmiotowym konkursie kuratoryjnym, wiedziały, że nie będzie to ani łatwa praca, ani krótkotrwały wysiłek i - zgodnie z przewidywaniami - tak właśnie było. Uczennice poświęciły ogrom czasu na przygotowania, pracowały z opiekunkami w szkole i samodzielnie w domu, przeczytały mnóstwo książek, przeanalizowały stosy testów konkursowych, rozwiązały setki zadań, wykazały się niezwykłą solidnością i kreatywnością, a także…cierpliwością w oczekiwaniu na wyniki poszczególnych etapów. Efekt końcowy wynagrodził jednak towarzyszący im stres i trud przygotowań. Jak widać - nauka może się opłacać i oprócz zdobywanej wiedzy, i satysfakcji, przynosić  wymierne korzyści. Serdecznie gratulujemy zarówno uczennicom, jak i ich opiekunkom naukowym. Doceniamy Waszą pracę!

        • Wycieczka do Generatora Nauki w Jaśle

        • Nauka poprzez zabawę w dniu 11 kwietnia  w Generatorze Nauki w Jaśle to świetnie spędzony czas dla naszych uczniów. Obejrzenie multimedialnych eksponatów wystaw, samodzielne wykonywanie doświadczeń zrobiło na nas ogromnie pozytywne i niezapomniane wrażenie.
          Panie instruktorki pomagały w wykonywaniu niektórych eksperymentów.  Sterowaliśmy łazikiem kosmicznym, budowaliśmy elektrownie wodne, badaliśmy elektrownie wiatrowe, jeździliśmy rowerem na kwadratowych kołach, sprawdzaliśmy działanie wielu innych ciekawych maszyn i zjawisk zachodzących w przyrodzie. Organizowaliśmy też wyścigi na torach i zawody w wytwarzaniu prądu. Była to super zabawa!

          Bardzo dziękujemy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za pomoc finansową w organizacji wycieczki.

        • VIII Gminny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej ‘We Are the Music’

        • Frysztak, 23 maja 2024 r.

          Szanowni Państwo Dyrektorzy,

           Nauczyciele języka angielskiego, muzyki

          oraz uczniowie

          Bardzo serdecznie zapraszamy Państwa uczniów do udziału w VIII Gminnym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Józefa Wybickiego we Frysztaku. Konkurs ten ma za zadanie propagować potrzebę nauki języka angielskiego w naszym regionie, szukać młodych talentów oraz pomóc nawiązać współpracę między placówkami szkolnymi z gminy Frysztak. Dzięki konkursowi młodzież będzie miała okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne i językowe a przez to również zrealizować swoje marzenia i ambicje.

          Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w naszym przedsięwzięciu uczniów

          z klasy czwartej, piątej, szóstej, siódmej i ósmej ze szkoły podstawowej.

          Szczegółowe informacje znajdą Państwo w załączonym regulaminie, dostępnym również na naszej stronie internetowej.

          Z wyrazami szacunku,

          Organizatorzy

           

        • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO, pt. „FALA”!

        • zorganizowanego w ramach ŚWIATOWEGO DNIA WODY

          Po ciężkiej i burzliwej pracy Komisji Konkursowej 

          wyniki konkursu na najciekawsze zdjęcie są następujące:

           

          I MIEJSCE  i nagrodę główną otrzymują klasy:

          2b, 3a, 4b, 8a, 8b

           

          WYRÓŻNIENIE otrzymują klasy:

          1a, 1b, 2a, 3b, 4a, 5a, 5b, 6a, 6b, 7a

           

          WSZYSTKIM KLASOM DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONKURSIE I GRATULUJEMY OGROMNEJ KRATYWNOŚCI I POMYSŁOWOŚCI. BYLIŚCIE ŚWIETNI!

          Wkrótce nastąpi rozdanie nagród. 

        • Życzenia świąteczne - Wielkanoc 2024

        • Zdrowych, pogodnych, pełnych miłości i wzajemnej życzliwości Świąt Wielkanocnych, wiosennego nastroju, a przede wszystkim ciepłej i rodzinnej atmosfery. Niech ta Wielkanoc będzie czasem radości, refleksji i nadziei na lepsze jutro. Wesołego Alleluja!

          Dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły.

          Samorząd Szkolny

        • Konkurs na Palmę Wielkanocną

        • Klasa IIIb jak co roku wzięła licznie udział w konkursie na Palmę Wielkanocną organizowanym przez GOK Frysztak. Wykonane palmy zostały nagrodzone, co ucieszyło wszystkich wykonawców.

          W konkursie brali udział: Alicja Jagodzińska, Patrycja Jabłecka, Weronika Kostur, Karolina Kubiak, Natalia Roś, Zuzanna Gajda, Antonia Szopa, Marta Rutka, Tymoteusz Ziarnik, Jakub Grygiel, Bartosz Ziemba.

          Wykonawcom serdecznie gratulujemy!

        • Loteria książkowa z jajkiem

        • Kolejna inicjatywa biblioteki szkolnej w ramach programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”.

          Loteria książkowa z jajkiem, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Uczestnicy zdali się na los, z jakiej kategorii książkę zabiorą do domu. Każdy los zawierał sentencję o czytaniu, którą wypożyczający czytał na głos np. „Książki, są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera”.
          Czekoladowe jajko i zakładka były sympatycznym dodatkiem do książki.


          „Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”

          Wisława Szymborska


          Życzymy wszystkim zaczytanych Świąt :)

        • IIIb uczestniczyła w warsztatach plastycznych i obejrzała Wystawę Zabawek Drewnianych

        • 26 marca 2024 r. klasa III b uczestniczyła w warsztatach plastycznych i obejrzała Wystawę Zabawek Drewnianych ph. "Mam ja konika" . Była to wspaniała podróż w czasie, dzięki ciekawym opowieściom autora wystawy Pana Jarosława Wnęka i warsztatom plastycznym przygotowanym we współpracy z Panią Dorotą Wojtanowską.

          Serdecznie dziękujemy za kreatywne i pełne pozytywnych emocji spotkanie.

        • XVI Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

        • W dniu 25 marca 2024 młodzież naszej szkoły brała udział w  XVI Regionalnych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy, w Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie/NAFTÓWKA/.

          Celem konkursu jest promowanie zasad udzielania pierwszej  pomocy  wśród uczniów szkół podstawowych. Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej każdy uczestnik pisemnie odpowiadał na 25 pytań testowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W części praktycznej 3-osobowy zespół szkolny udzielał pomocy przedmedycznej w trzech ogniskach urazowych.

          Uczennica naszej szkoły Ania Sadowska zajęła V miejsce w części teoretycznej w której brało udział 54 uczestników.

        • Światowy Dzień Wody 2024

        • W 2024 roku obchody Światowego Dnia Wody przypadły na 22 marca (piątek).

          Woda jest dobrem wspólnym, ale ograniczonym zasobem, dlatego trzeba świadomie i racjonalne nią gospodarować. Woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy możemy podjąć działania. Zacznijmy od siebie, naszych rodzin i społeczności w jakich żyjemy. Ważny jest sposób, w jaki korzystamy i konsumujemy wodę. Jak zarządzamy nią w swoim życiu.

          Celebrowaliśmy to święto wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość wszystkich na temat ochrony zasobów wodnych i oszczędzania wody w codziennym życiu. 

          W tym dniu szkoła udekorowana była cała na niebiesko. Witały nas plakaty, rozmieszczone w całej szkole, gazetki tematyczne, symboliczne krople wody na drzwiach do klas.

          Uczennice z klasy 8a rozdawały ulotki na temat oszczędzania wody rodzicom, przyprowadzającym dzieci do szkoły, nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom, a także przechodniom na ulicach.  

          Wszyscy uczniowie, a także nauczyciele ubrania mieli w kolorze niebieskim.

          Odbył się również konkurs na najciekawsze zdjęcie klasowe. Należało uformować  się klasą na kształt fali i zrobić zdjęcie.

          Uczniowie zaskoczyli nas jak zwykle swoją ogromną pomysłowością, kreatywnością i zaangażowaniem. Komisja konkursowa naszego Samorządu Szkolnego będzie mieć twardy orzech do zgryzienia, aby rozstrzygnąć konkurs.

          Wyniki wkrótce pojawią się na naszej stronie.

          Odbyło się w tym dniu również  podsumowanie konkursu ekologicznego i rozdanie nagród. Za najlepszy plakat "Aktywnych - Błękitnych" zostało nagrodzonych 13 uczniów.

           

          Wszystkim nagrodzonym w tym konkursie serdecznie gratulujemy!

           

          Chcemy też podziękować wszystkim uczniom najbardziej zaangażowanym w pojekt ekologiczny, który jest realizowany przez cały rok w naszej szkole. Są to w tym roku klasy 4a i 4b. 

          A pozostałym uczniom i nauczycielom całej naszej szkoły bardzo dziękujemy za wspaniałe celebrowanie tego święta, zaangażowanie i wspólną zabawę w słusznej sprawie.

        • DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA W NASZEJ SZKOLE

        • Dzień Świętego Patryka to narodowe święto obchodzone w Irlandii 17 marca. Irlandczycy ubierają się  wówcza na zielono i paradują w ulicznych obchodach ku czci ich patrona. Symbolem Świętego Patryka jest zielona trójlistna koniczyna-shamrock. Koniczyna ta symbolizuje 3 Osoby Święte wchodzące w skład Trójcy Świętej.

          18 marca uczniowie oraz nauczyciele z naszej szkoły również uczcili ten dzień przychodząc do szkoły ubrani na zielono. Oprócz tego, podczas długiej przerwy, można było posłuchać muzyki irlandzkiej.

          Zwycięzcy konkursu na najbardziej zielony strój:

          Karolina Kubiak  z klasy IIIb,

          Maria Drzał z klasy Va,

          oraz cała klasa IVb.

          Gratulacje dla zwycięzców!

        • Korespondencja w języku angielskim z uczniami z innych krajów w roku szkolnym 2023/2024

        • Ponad 70 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Frysztaku bierze udział w wymianie listów z rówieśnikami z innych krajów.  Jest wielu uczniów chętnych do pisania listów i poznawania nowych kultur, a przy tym nowych przyjaciół.

          Szkoły, z którymi korespondują uczniowie z SP nr 1 we Frysztaku w roku szkolnym 2023/2024:

           

          Collège Immaculée

          EVREUX

          Francja

          Ze szkołą tą współpracujemy już od kilkunastu lat.

           

          CPI Alfonso VII

          Pontevedra

          Hiszpania

          Z tą szkołą współpracujemy również od kilkunastu lat.

           

          I.C. "Via Cortina"z Rzymu
               Włochy

          Uczniowie korespondują online. Jest to też szkoła, z którą wymienialiśmy listy już jakiś czas temu. Potem była kilkuletnia przerwa i w tym roku odnowiliśmy współpracę.

           

           

          Dzięki tym kontaktom ze szkołami z innych krajów większość naszych uczniów ma szansę korespondować z rówieśnikami w języku angielskim, poznawać inne kultury, obyczaje i tradycje. Można zauważyć, że uczniowie chętnie piszą listy.

           

          Program korespondencyjny jest dla osób, które są w stanie pisać listy regularnie, którzy przynoszą je w  wyznaczonym czasie i którzy chcą pisać w języku angielskim oraz chcą poznawać nowych przyjaciół z innych krajów.

          Pisanie listów to już taka tradycja w naszej szkole.

        • Dziękujemy SOSW we Frysztaku za zaproszenie i wspólnie spędzony czas

        • 21 marca to szczególny dzień, nie tylko jest to kalendarzowy początek wiosny ale także w tym dniu przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Symbolem tego święta są kolorowe skarpetki.

           

          Z tej okazji uczniowie klasy 4a wzięli udział w "Biegu Kolorowych Skarpetek" organizowanym przez SOSW we Frysztaku. Zabawa była przednia i wszyscy uczestnicy biegu dali z siebie wszystko!!

        •  22 marca - Światowy Dzień Wody

        •  22 marca, czyli w piątek - na całym świecie obchodzony jest Dzień Wody.

           

          Celebrować go będziemy wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość wszystkich na temat ochrony zasobów wodnych i oszczędzania wody w codziennym życiu.

           

          W tym dniu ubierzcie się na niebiesko (niebieska bluza lub t-Shirt).

           

          Odbędzie się również konkurs na najciekawsze zdjęcie klasowe. Należy uformować  się klasą na kształt FALI i zrobić zdjęcie.

          Dla wygranej klasy – NAGRODA NIESPODZIANKA!

           

          Również w piątek odbędzie się podsumowanie konkursu ekologicznego i rozdanie nagród po lekcji trzeciej w sali komputerowej nr 125.

          Wszystkich nagrodzonych zapraszamy!

           

           A OTO WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO W RAMACH PROGRAMU “AKTYWNI BŁĘKITNI”:

           

          MIEJSCE I

          Lena Wanat kl.4b

          Milena Roś kl.4b

           

          MIEJSCE II

          Alan Czech kl.4a

          Oliwia Wójcik kl.4b

           

          MIEJSCE III

          Nikola Szelicka kl.4a

          Maja Wiśniowska kl.4b

           

          WYRÓŻNIENIA:

           

          Maria Tuleja kl.4b

          Natalia Jezior kl. 4a

          Kamila Winiarska kl. 4a

          Wojciech Mędrek kl. 4b

          Alicja Kopeć kl. 4b

          Agata Sokołowska kl. 4b

          Kai Sweeney kl.4a

          Gratulujemy!

           

           

        • Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej

        • Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej to przedsięwzięcie odbywające się w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie. Jego tematyka obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu motoryzacji, techniki, nowoczesnych technologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jego celem jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań młodzieży zagadnieniami z zakresu nowoczesnych technologii, innowacyjnej gospodarki, techniki i motoryzacji.

          19 marca 2024 r. odbył się finał wojewódzki konkursu. Do rywalizacji zgłoszono 141 uczniów z 44 szkół podstawowych województwa podkarpackiego.

          Naszą szkołę reprezentowali: Kamila Kuliński z kl. 7a i Dominik Piękoś z kl 7b.

          Mimo tego, że byli jednymi z młodszych uczestników konkursu zajęli świetne miejsca.

          Kamila zajęła 15 miejsce, a Dominik 17 miejsce.

          Serdecznie gratulujemy.

        • Żywa lekcja historii z panem Marianem Irzykiem

        • 12 marca bieżącego roku młodzież klas ósmych naszej szkoły uczestniczyła w żywej lekcji historii. Przeprowadził ją pan Marian Irzyk - 85-letni emerytowany nauczyciel, aktywny działacz „Solidarności” mocno zaangażowany w kultywowanie pamięci o niełatwej historii powojennej Polski. Spotkanie trwało 2 godziny, ale wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści popartej wieloma dokumentami i materiałami ksero, które na pamiątkę otrzymali uczestnicy spotkania.
          Pan Marian z powagą mówił o sprawach ważnych m.in. uczciliśmy minutą ciszy żołnierzy wyklętych, ale też wplatał w swą opowieść anegdoty i żarty. Angażował młodzież, nagradzając wypowiedzi odważnych uczniów pamiątkowymi monetami. Chętnie też odpowiadał na dociekliwe pytania naszych uczniów i podkreślał, że są przyszłością naszej Ojczyzny.
          Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej za zaproszenie.