Strona główna
AKTUALNOŚCI
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA W NASZEJ SZKOLE
4Dzień Świętego Patryka to narodowe święto obchodzone w Irlandii 17 marca. Irlandczycy ubierają się wówcza na zielono i paradują w ulicznych obchodach ku czci ich patrona. Symbolem Świętego Patryka jest zielona trójlistna koniczyna-shamrock. Koniczyna ta symbolizuje 3 Osoby Święte wchodzące w skład Trójcy Świętej.
Korespondencja w języku angielskim z uczniami z innych krajów w roku szkolnym 2023/2024
Ponad 70 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Frysztaku bierze udział w wymianie listów z rówieśnikami z innych krajów. Jest wielu uczniów chętnych do pisania listów i poznawania nowych kultur, a przy tym nowych przyjaciół.
Szkoły, z którymi korespondują uczniowie z SP nr 1 we Frysztaku w roku szkolnym 2023/2024:
Dziękujemy SOSW we Frysztaku za zaproszenie i wspólnie spędzony czas
21 marca to szczególny dzień, nie tylko jest to kalendarzowy początek wiosny ale także w tym dniu przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Symbolem tego święta są kolorowe skarpetki.
Z tej okazji uczniowie klasy 4a wzięli udział w "Biegu Kolorowych Skarpetek" organizowanym przez SOSW we Frysztaku. Zabawa była przednia i wszyscy uczestnicy biegu dali z siebie wszystko!!
22 marca - Światowy Dzień Wody
22 marca, czyli w piątek - na całym świecie obchodzony jest Dzień Wody.
Celebrować go będziemy wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość wszystkich na temat ochrony zasobów wodnych i oszczędzania wody w codziennym życiu.
W tym dniu ubierzcie się na niebiesko (niebieska bluza lub t-Shirt).
Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej
Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej to przedsięwzięcie odbywające się w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie. Jego tematyka obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu motoryzacji, techniki, nowoczesnych technologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jego celem jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań młodzieży zagadnieniami z zakresu nowoczesnych technologii, innowacyjnej gospodarki, techniki i motoryzacji.
Żywa lekcja historii z panem Marianem Irzykiem
12 marca bieżącego roku młodzież klas ósmych naszej szkoły uczestniczyła w żywej lekcji historii. Przeprowadził ją pan Marian Irzyk - 85-letni emerytowany nauczyciel, aktywny działacz „Solidarności” mocno zaangażowany w kultywowanie pamięci o niełatwej historii powojennej Polski. Spotkanie trwało 2 godziny, ale wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści popartej wieloma dokumentami i materiałami ksero, które na pamiątkę otrzymali uczestnicy spotkania.
Pan Marian z powagą mówił o sprawach ważnych m.in. uczciliśmy minutą ciszy żołnierzy wyklętych, ale też wplatał w swą opowieść anegdoty i żarty. Angażował młodzież, nagradzając wypowiedzi odważnych uczniów pamiątkowymi monetami. Chętnie też odpowiadał na dociekliwe pytania naszych uczniów i podkreślał, że są przyszłością naszej Ojczyzny.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej za zaproszenie.
Konkursy w bibliotece szkolnej - „Moja pierwsza książeczka”
Po uroczystości pasowania na czytelnika, pierwszoklasiści rozpoczęli swoją przygodę z książką. Dla chętnych został ogłoszony konkurs plastyczny „Moja pierwsza książeczka z biblioteki szkolnej”.
Wszystkie prace były piękne. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i słodkiego wafelka, a autorzy wyróżnionych prac również nagrody książkowe.
TARGI SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
46Celem targów jest zapoznanie młodzieży z ofertą szkół ponadpodstawowych i wsparcie w dokonaniu wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. W ubiegłym tygodniu takie targi szkół odbyły się w naszej szkole.
Uczniowie ze szkół naszej gminy mogli odwiedzić stoiska wielu szkół ponadpodstawowych i znaleźć tam ciekawe oraz przydatne informacje m.in. na temat oferty szkół ponadpodstawowych, terminów postępowania rekrutacyjnego, konkursów przedmiotowych, doradztwa zawodowego. Mogli zadawać dowolne pytania, na które chętnie odpowiadali przedstawiciele danej placówki.
Planetarium u nas w szkole! Pokaz "NIEBO NAD NAMI - ZIMA"
11Dnia 7 - 8 marca gościło u nas MOBILNE PLANETARIUM.
Kiedy dowiedzieliśmy się, że przyjedzie do naszej szkoły planetarium bardzo się ucieszyliśmy, bo wiedzieliśmy, że czekają nas bardzo ciekawe seanse.
Planetarium zostało zainstalowane na sali gimnastycznej. Pan prowadzący powiedział nam jak należy się odpowiednio zachowywać w tym miejscu. Z jego informacji dowiedzieliśmy się również, że kształt kopuły bardzo sprzyja akustyce, ponieważ nawet najcichszy szept niesie się w niej jak krzyk.
Pod niebem planetarium, wiernie naśladującym rzeczywisty firmament było niesamowicie. Wszystko wydawało się być bardzo rzeczywiste.
I MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE Z FIZYKI
Wiktor Pilut z kl. 6a uczestnicząc w dodatkowych zajęciach z fizyki i działając pod opieką nauczycielki fizyki pani Marzeny Biedroń stworzył film „Pływające winogrono”, na potrzeby konkursu „Oczarowani Fizyką” edycja 2 w ramach projektu „Fizyka kluczem do zrozumienia świata” dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Społeczna odpowiedzialność nauki” organizowanego przez Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk (IFJ PAN).
Szkolny konkurs "TECHNIKA ORIGAMI" rozstrzygnięty
4Sztuka składania papieru, pochodząca z Chin i rozwijana od wieków przez Japonię, ma mnóstwa zalet. Nie tylko stanowi świetną zabawę, ale też wspiera w rozwoju edukacyjnym czy uczy cierpliwości i dokładności. Jest też ciekawym zajęciem na spędzenie wolnego czasu, dzięki któremu możemy stworzyć papierowe dzieła sztuki, mogące stać się pięknymi, oryginalnymi ozdobami.
PROGRAM EDUKACYJNY „MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI”
4 marca 2024 r. dziewczęta z klas szóstych i siódmych wzięły udział w programie edukacyjnym pt. „Między nami kobietkami” zalecanym przez MENiS w ramach zajęć prozdrowotnych. Program ten skierowany jest do dziewczynek w okresie dojrzewania. Spotkanie przeprowadziła przedstawicielka firmy Procter and Gamble pani Barbara Zapała.
Tematem prelekcji były problemy okresu dojrzewania, pierwsze tajniki dorosłości i praktyczne wskazówki, jak sobie radzić w trudnych dla kobiet sytuacjach.
Celem programu jest przygotowanie dziewcząt do pierwszej miesiączki oraz uzupełnienie
wiedzy z zakresu fizjologii dojrzewania.
Spotkanie z podróżnikiem
1W dniu 27.02 w naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem z grupy trzask.pl.
Tematem spotkania była Amazonia. Uczniowie poznali wiele ciekawostek i anegdot z tej wyprawy. Zobaczyli też pamiątki przywiezione do Polski tj. prawdziwą piranię, brazylijską maczetę oraz hamak do spania w dżungli.
Rozkład dowozów w Szkole Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego we Frysztaku w roku szkolnym 2023/24
Aktualizacja od 4.03.2024 r.
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w naszej szkole
3W ramach programu finansowego ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu krajowego odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci w naszej szkole. Warsztaty prowadziła Dietetyk Paulina Podlasek z gabinetu Bonne Sante w Dębicy. Podczas tych zajęć dzieci miały okazję przygotować zdrowe i smaczne koktajle oraz pastę twarogową pod czujnym okiem specjalisty.Jesteśmy bardzo zadowoleni z entuzjazmu dzieci, które aktywnie uczestniczyły w przygotowaniu posiłków. Jeszcze większą radość sprawiło nam, że dzieci z ochotą sięgały po zdrowsze alternatywy żywieniowe, co potwierdzały liczne prośby o dokładki. To dowód na to, że odpowiednia edukacja żywieniowa ma istotne znaczenie w kształtowaniu nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat.W dzisiejszych czasach edukacja żywieniowa staje się coraz bardziej istotna, biorąc pod uwagę wpływ diety na zdrowie i ogólne samopoczucie. Dlatego też inicjatywy takie jak
Pasowanie na czytelnika
5Biblioteka szkolna zyskała 38 nowych czytelników!
We wtorek 13.02.2024 r. w bibliotece szkolnej odbyło się długo wyczekiwane przez pierwszoklasistów pasowanie na czytelnika. Podczas spotkania Królowa Książka, Król Czytelnik, Krasnale oraz Czerwony Kapturek zapoznali młodszych kolegów z zasadami zachowania i wypożyczania książek w bibliotece. Wszyscy dobrze się bawili przedstawiając Rzepkę Juliana Tuwima.
Montaż słowno - muzyczny
6„Posypmy głowy popiołem,
- Uderzmy przed Panem czołem…”
W Środę Popielcową w naszej szkole rozpoczęliśmy Rekolekcje Wielkopostne.
Uczestnicząc wraz z rówieśnikami ze szkoły we mszy świętej, usłyszeliśmy słowa kapłana:
„Bliskie jest Królestwo Boże! Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
To wezwanie Pana Jezusa wypowiadane podczas obrzędu posypania głów popiołem zachęca nas do refleksji, jak owocnie przeżyć Wielki Post.
Przez ten czas mamy szansę doskonalić swój charakter i pozbyć się złych nawyków. Przykładem do naśladowania może być Święty Jan Paweł II. Jego życie i droga do świętości została zaprezentowana przez uczniów, którzy w czwartek wystąpili w montażu słowno-muzycznym: „OD ZWYCZAJNOŚCI - DO ŚWIĘTOŚCI.”
Piątkowa Droga Krzyżowa to punkt obowiązkowy naszych rekolekcji. To nabożeństwo najlepiej pomaga zrozumieć sens Wielkiego Postu i cierpienia Pana Je
Ogólnopolski konkurs leksykalny z języka angielskiego „Zostań Mistrzem Słówek”
Ogólnopolski konkurs leksykalny z języka angielskiego „Zostań Mistrzem Słówek” rozstrzygnięty.
Trzech uczniów naszej Szkoły zostało wyróżnionych.
Z poziomu I najlepiej wypadli chłopcy z kl. V.a - Antoni Konieczny (45 pkt.) oraz Julian Kalisz (44 pkt.)
Z poziomu II najlepiej wypadł Mikołaj Mika z kl. VII b (43 pkt.)
Czas na podróż z Babcią i Dziadziem…
14W dniu 25.01 świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka.
Wnuczęta z klas 1-3 zaprosili swoich Dziadków w podróż autostopem po Polsce.
Odwiedzili roztańczonych górali w Zakopanem, smoka Wawelskiego w Krakowie, piękny Śląsk, pachnący piernikiem Toruń, Zamek Królewski w Warszawie oraz wielkie fale nad Bałtykiem.
- Piątek20.06.2025
Galeria zdjęć
- brak danych
Facebook