7 maja 2024 r. uczniowie z klasy 7 a oraz trzy uczennice z klasy 7 b pod opieką opiekunów wybrali się na wycieczkę do Krosna do kina Helios na film zatytułowany ”Za duży na bajki 2”. Film opowiada o sile przyjaźni, stawianiu czoła przeciwnościom i mierzeniu się z prawdą. Trójka przyjaciół wyjeżdża w Tatry, gdzie przeżywa różne przygody szukając ojca jednego z bohaterów. Opowieść pełna humoru i pięknych widoków górskich. Warto zwrócić uwagę na liczne powiedzonka Staszka, jednego z bohaterów filmu.
Jego słynne powiedzenie: „Nigdy nie jest tak, żeby było idealnie, ale było blisko” można odnieść do różnych sytuacji naszego życia.
Drugim punktem naszego wyjazdu klasowego była kręgielnia, gdzie uczniowie na trzech torach rywalizowali między sobą, ale w przyjaznej i miłej atmosferze zdobywając punkty.
Na pewno jeszcze nieraz wybierzemy się razem na taką wycieczkę, ale to już chyba w ósmej klasie.
Był to wspaniale spędzony wspólnie czas.
Wyjazd klasy VII a i trzech uczennic z VII b do kina Helios i do kręgielni w Krośnie
Gminne zawody w czwórboju i lidze lekkoatletycznej
- 1
W ubiegłym tygodniu na stadionie lekkoatletycznym SOSW odbyły się zawody sportowe w Czwórboju LA dla klas 6 i młodszych (wtorek 7.05.) oraz Lidze Lekkoatletycznej dla klas 7-8 (czwartek 9.05.).
W w/w zawodach nasi uczniowie zajęli drużynowo pierwsze miejsca zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców co dało im awans do zawodów powiatowych.
W punktacji indywidualnej w czwórboju la bardzo dobre miejsca zajęli:
I m Milena Kosiba z kl 5b,
II m zajął Julian Dobies z kl 6b,
III m Wiktor Pilut z kl 6a.
W lidze lekkoatletycznej:
I m sztafeta dziewcząt 4x100, II m sztafeta chłopców także w biegu 4x 100m.
Gratuluję i życzę powodzenia na zawodach powiatowych.P.G.
Wyróżnienie dla Katarzyny Drzał z klasy 8 a w XIII edycji konkursu Kreator mody – „ Hippie Syle"
W dniu 30 kwietnia 2024 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie odbył się finał konkursu Kreator Mody „Hippie Style”. Miło nam ogłosić, że nasza uczennica Katarzyna Drzał z klasy 8 a otrzymała wyróżnienie za pracę plastyczną, którą wykonała w ramach konkursu.
Podczas drugiego etapu konkursu finaliści musieli rozwiązać test sprawdzający ich wiedzę związaną z tematyką konkursu.
Wszystkie prace zakwalifikowane do II etapu były na wysokim poziomie i przyjemnie się je oglądało.
Gratulujemy Kasi wyróżnienia i zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w tym konkursie w przyszłym roku szkolnym.
Wyróżnienie dla Doroty Steczkowskiej z klasy 7 a
18 kwietnia 2024 r. odbył się XXV Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie. Naszą szkołę reprezentowała w konkursie Dorota Steczkowska z klasy 7 a, która otrzymała wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych za utwór ‘Speechless’.
Gratulujemy nagrody!!!
Poziom wszystkich wykonywanych utworów był bardzo wysoki, a atmosfera towarzysząca konkursowi wspaniała.
Program korespondencyjny w języku angielskim
Oto przykłady listów, które nasi uczniowie otrzymują od kolegów i koleżanek z innych krajów w ramach programu korespondencyjnego w języku angielskim. Te, które przedstawiamy zostały napisane przez uczniów z Hiszpanii.
Jak widać, listy są kolorowe, ładne i schludnie napisane, ozdobione rysunkami oraz naklejkami. Do listu czasami dołączone zostały zdjęcia i małe prezenty.
Pisanie listów jest odskocznią od tego co normalnie robi się na lekcjach. Ekscytacja towarzysząca oczekiwaniu
na następny list jest bardzo fajna i na pewno miło jest poznawać nowych przyjaciół z innych państw, a przy okazji
ćwiczyć język angielski w użyciu.
Wystawa Mobilna Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” u nas w szkole
- 16
25 kwietnia mogliśmy zobaczyć Wystawę Mobilną Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Większość eksponatów była interaktywna i zachęcała do samodzielnego eksperymentowania. Eksponaty wzbudzały ciekawość i zachęcały uczniów do zadawania pytań: Jak to jest zrobione? Jak to działa? Podczas wystawy animatorzy pomagali w przeprowadzeniu eksperymentów.
Eksponaty nawiązywały do haseł:
- „Świat Wokół Nas”, czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem,
- „Nasza Cywilizacja”, czyli to, co my ludzie wytworzyliśmy korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy,
- „My, Ludzie”, czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum – logiczne myślenie itd.
Uczniowie z zaciekawieniem i uśmiechem wykonywali samodzielnie eksperymenty, bo nauka poprzez zabawę jest najlepsza!
Konkurs Piosenki Obcojęzycznej
Nasze uczennice, Laura Borkowska, Karolina Kubiak, Marysia Drzał, Julia Żołyńska oraz Klaudia Armata, 16 kwietnia miały okazje zaprezentować swoje umiejętności wokalne w konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Brzostku
W tym roku szkolnym frekwencja dopisała i w kategorii szkół podstawowych rywalizowało aż 35 osób, w tym zespoły z 19 szkół!
Konkurencja była bardzo duża!
Dziewczynki zaprezentowały się świetnie, ale mimo to, niestety nie udało się im zająć miejsca na podium. Może za rok!
O korzyściach i radości z nauki, czyli o sukcesach naszych uczennic w województwie…
Miło nam poinformować Was, że uczennice z naszej Szkoły (po kilku miesiącach przygotowań i wieloetapowych zmagań konkursowych) mogą pochwalić się wielkimi sukcesami na arenie wojewódzkiej!
Do grona szczęśliwców, którzy nie stronili od nauki, ale czerpali z niej radość, która przełożyła się na konkretne sukcesy gratyfikowane dodatkowymi punktami na świadectwie końcowym, a w przypadku laureatek - zwalniające ich z przedmiotowego egzaminu ósmoklasisty, należą: Blanka Rypyść z kl. 8b, która pod opieką p. Anny Arciszewskiej uzyskała tytuł LAUREATA KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO, Katarzyna Drzał z kl. 8a, która pod opieką p. Beaty Kwiatkowskiej uzyskała tytuł FINALISTY KONKURSU JĘZYKA POLSKIEGO oraz Magdalena Wiśniowska z kl. 7a, która pracowała pod opieką p. Małgorzaty Kwiatkowskiej i zdobyła tytuł LAUREATA KONKURSU JĘZYKA POLSKIEGO.
Dziewczyny, decydując się na udział w przedmiotowym konkursie kuratoryjnym, wiedziały, że nie będzie to ani łatwa praca, ani krótkotrwały wysiłek i - zgodnie z przewidywaniami - tak właśnie było. Uczennice poświęciły ogrom czasu na przygotowania, pracowały z opiekunkami w szkole i samodzielnie w domu, przeczytały mnóstwo książek, przeanalizowały stosy testów konkursowych, rozwiązały setki zadań, wykazały się niezwykłą solidnością i kreatywnością, a także…cierpliwością w oczekiwaniu na wyniki poszczególnych etapów. Efekt końcowy wynagrodził jednak towarzyszący im stres i trud przygotowań. Jak widać - nauka może się opłacać i oprócz zdobywanej wiedzy, i satysfakcji, przynosić wymierne korzyści. Serdecznie gratulujemy zarówno uczennicom, jak i ich opiekunkom naukowym. Doceniamy Waszą pracę!
Wycieczka do Generatora Nauki w Jaśle
- 4
Nauka poprzez zabawę w dniu 11 kwietnia w Generatorze Nauki w Jaśle to świetnie spędzony czas dla naszych uczniów. Obejrzenie multimedialnych eksponatów wystaw, samodzielne wykonywanie doświadczeń zrobiło na nas ogromnie pozytywne i niezapomniane wrażenie.
Panie instruktorki pomagały w wykonywaniu niektórych eksperymentów. Sterowaliśmy łazikiem kosmicznym, budowaliśmy elektrownie wodne, badaliśmy elektrownie wiatrowe, jeździliśmy rowerem na kwadratowych kołach, sprawdzaliśmy działanie wielu innych ciekawych maszyn i zjawisk zachodzących w przyrodzie. Organizowaliśmy też wyścigi na torach i zawody w wytwarzaniu prądu. Była to super zabawa!Bardzo dziękujemy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za pomoc finansową w organizacji wycieczki.
VIII Gminny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej ‘We Are the Music’
Frysztak, 23 maja 2024 r.
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Nauczyciele języka angielskiego, muzyki
oraz uczniowie
Bardzo serdecznie zapraszamy Państwa uczniów do udziału w VIII Gminnym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Józefa Wybickiego we Frysztaku. Konkurs ten ma za zadanie propagować potrzebę nauki języka angielskiego w naszym regionie, szukać młodych talentów oraz pomóc nawiązać współpracę między placówkami szkolnymi z gminy Frysztak. Dzięki konkursowi młodzież będzie miała okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne i językowe a przez to również zrealizować swoje marzenia i ambicje.
Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w naszym przedsięwzięciu uczniów
z klasy czwartej, piątej, szóstej, siódmej i ósmej ze szkoły podstawowej.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo w załączonym regulaminie, dostępnym również na naszej stronie internetowej.
Z wyrazami szacunku,
Organizatorzy
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO, pt. „FALA”!
zorganizowanego w ramach ŚWIATOWEGO DNIA WODY
11Po ciężkiej i burzliwej pracy Komisji Konkursowej
wyniki konkursu na najciekawsze zdjęcie są następujące:
I MIEJSCE i nagrodę główną otrzymują klasy:
2b, 3a, 4b, 8a, 8b
WYRÓŻNIENIE otrzymują klasy:
1a, 1b, 2a, 3b, 4a, 5a, 5b, 6a, 6b, 7a
WSZYSTKIM KLASOM DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONKURSIE I GRATULUJEMY OGROMNEJ KRATYWNOŚCI I POMYSŁOWOŚCI. BYLIŚCIE ŚWIETNI!
Wkrótce nastąpi rozdanie nagród.
Życzenia świąteczne - Wielkanoc 2024
Zdrowych, pogodnych, pełnych miłości i wzajemnej życzliwości Świąt Wielkanocnych, wiosennego nastroju, a przede wszystkim ciepłej i rodzinnej atmosfery. Niech ta Wielkanoc będzie czasem radości, refleksji i nadziei na lepsze jutro. Wesołego Alleluja!
Dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły.
Samorząd Szkolny
Konkurs na Palmę Wielkanocną
- 5
Klasa IIIb jak co roku wzięła licznie udział w konkursie na Palmę Wielkanocną organizowanym przez GOK Frysztak. Wykonane palmy zostały nagrodzone, co ucieszyło wszystkich wykonawców.
W konkursie brali udział: Alicja Jagodzińska, Patrycja Jabłecka, Weronika Kostur, Karolina Kubiak, Natalia Roś, Zuzanna Gajda, Antonia Szopa, Marta Rutka, Tymoteusz Ziarnik, Jakub Grygiel, Bartosz Ziemba.
Wykonawcom serdecznie gratulujemy!
Loteria książkowa z jajkiem
- 3
Kolejna inicjatywa biblioteki szkolnej w ramach programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”.
Loteria książkowa z jajkiem, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Uczestnicy zdali się na los, z jakiej kategorii książkę zabiorą do domu. Każdy los zawierał sentencję o czytaniu, którą wypożyczający czytał na głos np. „Książki, są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera”.
Czekoladowe jajko i zakładka były sympatycznym dodatkiem do książki.
„Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”Wisława Szymborska
Życzymy wszystkim zaczytanych Świąt :)
IIIb uczestniczyła w warsztatach plastycznych i obejrzała Wystawę Zabawek Drewnianych
- 12
26 marca 2024 r. klasa III b uczestniczyła w warsztatach plastycznych i obejrzała Wystawę Zabawek Drewnianych ph. "Mam ja konika" . Była to wspaniała podróż w czasie, dzięki ciekawym opowieściom autora wystawy Pana Jarosława Wnęka i warsztatom plastycznym przygotowanym we współpracy z Panią Dorotą Wojtanowską.
Serdecznie dziękujemy za kreatywne i pełne pozytywnych emocji spotkanie.
XVI Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
- 1
W dniu 25 marca 2024 młodzież naszej szkoły brała udział w XVI Regionalnych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy, w Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie/NAFTÓWKA/.
Celem konkursu jest promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów szkół podstawowych. Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej każdy uczestnik pisemnie odpowiadał na 25 pytań testowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W części praktycznej 3-osobowy zespół szkolny udzielał pomocy przedmedycznej w trzech ogniskach urazowych.
Uczennica naszej szkoły Ania Sadowska zajęła V miejsce w części teoretycznej w której brało udział 54 uczestników.
Światowy Dzień Wody 2024
W 2024 roku obchody Światowego Dnia Wody przypadły na 22 marca (piątek).
11Woda jest dobrem wspólnym, ale ograniczonym zasobem, dlatego trzeba świadomie i racjonalne nią gospodarować. Woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy możemy podjąć działania. Zacznijmy od siebie, naszych rodzin i społeczności w jakich żyjemy. Ważny jest sposób, w jaki korzystamy i konsumujemy wodę. Jak zarządzamy nią w swoim życiu.
Celebrowaliśmy to święto wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość wszystkich na temat ochrony zasobów wodnych i oszczędzania wody w codziennym życiu.
W tym dniu szkoła udekorowana była cała na niebiesko. Witały nas plakaty, rozmieszczone w całej szkole, gazetki tematyczne, symboliczne krople wody na drzwiach do klas.
Uczennice z klasy 8a rozdawały ulotki na temat oszczędzania wody rodzicom, przyprowadzającym dzieci do szkoły, nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom, a także przechodniom na ulicach.
Wszyscy uczniowie, a także nauczyciele ubrania mieli w kolorze niebieskim.
Odbył się również konkurs na najciekawsze zdjęcie klasowe. Należało uformować się klasą na kształt fali i zrobić zdjęcie.
Uczniowie zaskoczyli nas jak zwykle swoją ogromną pomysłowością, kreatywnością i zaangażowaniem. Komisja konkursowa naszego Samorządu Szkolnego będzie mieć twardy orzech do zgryzienia, aby rozstrzygnąć konkurs.
Wyniki wkrótce pojawią się na naszej stronie.
Odbyło się w tym dniu również podsumowanie konkursu ekologicznego i rozdanie nagród. Za najlepszy plakat "Aktywnych - Błękitnych" zostało nagrodzonych 13 uczniów.
Wszystkim nagrodzonym w tym konkursie serdecznie gratulujemy!
Chcemy też podziękować wszystkim uczniom najbardziej zaangażowanym w pojekt ekologiczny, który jest realizowany przez cały rok w naszej szkole. Są to w tym roku klasy 4a i 4b.
A pozostałym uczniom i nauczycielom całej naszej szkoły bardzo dziękujemy za wspaniałe celebrowanie tego święta, zaangażowanie i wspólną zabawę w słusznej sprawie.
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA W NASZEJ SZKOLE
- 4
Dzień Świętego Patryka to narodowe święto obchodzone w Irlandii 17 marca. Irlandczycy ubierają się wówcza na zielono i paradują w ulicznych obchodach ku czci ich patrona. Symbolem Świętego Patryka jest zielona trójlistna koniczyna-shamrock. Koniczyna ta symbolizuje 3 Osoby Święte wchodzące w skład Trójcy Świętej.
18 marca uczniowie oraz nauczyciele z naszej szkoły również uczcili ten dzień przychodząc do szkoły ubrani na zielono. Oprócz tego, podczas długiej przerwy, można było posłuchać muzyki irlandzkiej.
Zwycięzcy konkursu na najbardziej zielony strój:
Karolina Kubiak z klasy IIIb,
Maria Drzał z klasy Va,
oraz cała klasa IVb.
Gratulacje dla zwycięzców!
Korespondencja w języku angielskim z uczniami z innych krajów w roku szkolnym 2023/2024
Ponad 70 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Frysztaku bierze udział w wymianie listów z rówieśnikami z innych krajów. Jest wielu uczniów chętnych do pisania listów i poznawania nowych kultur, a przy tym nowych przyjaciół.
Szkoły, z którymi korespondują uczniowie z SP nr 1 we Frysztaku w roku szkolnym 2023/2024:
Collège Immaculée
EVREUX
Francja
Ze szkołą tą współpracujemy już od kilkunastu lat.
CPI Alfonso VII
Pontevedra
Hiszpania
Z tą szkołą współpracujemy również od kilkunastu lat.
I.C. "Via Cortina"z Rzymu
WłochyUczniowie korespondują online. Jest to też szkoła, z którą wymienialiśmy listy już jakiś czas temu. Potem była kilkuletnia przerwa i w tym roku odnowiliśmy współpracę.
Dzięki tym kontaktom ze szkołami z innych krajów większość naszych uczniów ma szansę korespondować z rówieśnikami w języku angielskim, poznawać inne kultury, obyczaje i tradycje. Można zauważyć, że uczniowie chętnie piszą listy.
Program korespondencyjny jest dla osób, które są w stanie pisać listy regularnie, którzy przynoszą je w wyznaczonym czasie i którzy chcą pisać w języku angielskim oraz chcą poznawać nowych przyjaciół z innych krajów.
Pisanie listów to już taka tradycja w naszej szkole.
Dziękujemy SOSW we Frysztaku za zaproszenie i wspólnie spędzony czas
21 marca to szczególny dzień, nie tylko jest to kalendarzowy początek wiosny ale także w tym dniu przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Symbolem tego święta są kolorowe skarpetki.
Z tej okazji uczniowie klasy 4a wzięli udział w "Biegu Kolorowych Skarpetek" organizowanym przez SOSW we Frysztaku. Zabawa była przednia i wszyscy uczestnicy biegu dali z siebie wszystko!!