Strona główna
AKTUALNOŚCI
Warsztaty profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów 4-7
W dniach 25 kwietnia i 2 czerwca 2025 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów 4-7, organizowane przez INSTYTUT PROFILAKTYKI ZACHOWAŃ RYZYKOWNYCH w obszarach tematycznych:
• „Uzależnienia fizyczne i behawioralne – przegrane życie”.
• ” Rozwiązujemy konflikty bez przemocy i agresji”.
• „Hejt – dokąd nas zaprowadzi?”
• „Stop uzależnieniom – zagrożenia świata wirtualnego”.
• „Polubić siebie – jak przeciwdziałać niskiej samoocenie i niskiemu poczuciu własnej wartości”.
Treści przekazane podczas warsztatów pomogły uczniom zrozumieć problematykę agresji i przemocy w sytuacjach z życia codziennego i wirtualnego. Ryzyko uzależnień fizycznych i behawioralnych było bardzo ważnym tematem, analizowanym podczas spotkań z uczniami.
Ponadto prowadzący pokazali ciekawe metody i formy, mające na celu zmotywować uczniów do samorozwoju, sam
H.Ch. Andersen i jego baśnie
12 maja 2025 r. w auli naszej szkoły odbył się finał konkursu ph. „H.Ch. Andersen i jego baśnie”. Konkurs był skierowany do uczniów klas trzecich iskładał się z dwóch etapów.
W pierwszym etapie wszyscy trzecioklasiści rozwiązywali test wiedzy o H. Ch. Andersenie i jego dwóch baśniach – „Brzydkie kaczątko” oraz „Calineczka”.
Do drugiego etapu zakwalifikowano po 3 osoby z każdej klasy, które zdobyły największą liczbę punktów.
W finale konkursu, reprezentanci przy wsparciu klasy odpowiadali na pytania i rozwiązywali zadania związane z baśniami H.Ch. Andersena: „Dziewczynka z zapałkami”, „Prawdziwa księżniczka”, „Słowik”, Nowe szaty cesarza” oraz „Pięć ziarenek grochu”.
Uczniowie wykazali się dużą znajomością życia i twórczości Andersena. Rywalizacja przebiegała w miłej atmosferze. Konkurs wygrała reprezentacja klasy 3b w składzie: Filip Fąfara, Antoni Pałys
oraz Aleksandra Czekaj. Tytuł eks
Pokazy z ratownictwa medycznego dla uczniów klas 1-3
46 czerwca 2025 roku odbyły się pokazy z ratownictwa medycznego dla uczniów klas 1-3.
Uczniowie klas ósmych: Kamila Kuliński, Lena Muszyńska, Antoni Tuleja, Kamil Białorucki ramach przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa wykonali pokaz udzielania pierwszej pomocy u dzieci, niemowląt i dorosłych, udzielili instruktażu prowadzenia RKO, wyjaśnili zasadę działania w defibrylatora AED, pokazali jak prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, omówili także zasadę powiadamia Zespołów Ratowniczych.
Pan Józef Mendrala - o swojej pasji
28 maja gościliśmy pana Józefa Mendralę, mieszkańca Pułanek, który przez wiele lat pracował w naszej szkole. Obecnie jego pasją jest rzeźbienie.
Pan Mendrala posiada ogromny talent artystyczny i tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Część swoich prac przyniósł do naszej szkoły, by zaprezentować je uczniom klas piątych podczas lekcji techniki, opowiedzieć o ich historii i zdradzić tajniki procesu twórczego. Pan Józef rzeźbi w drewnie – tworzy anioły, postacie biblijne, figury papieża Polaka oraz świętych.
Udział naszych uczniów w XVII EDYCJI POWIATOWEGO KONKURSU MIĘDZYPRZEDMIOTOWEGO SUPERTALENT 2025
Konkurs ten odbył się 29 maja 2025 r. w Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie. Wzięło w
nim udział 14 uczestników z 11 szkół zakwalifikowanych do etapu powiatowego.Najpierw każdy uczestnik konkursu został przedstawiony, a następnie uczniowie przeszli do sali komputerowej, gdzie rozwiązywali test eliminacyjny, w którym musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin objętych podstawą programową dla szkół podstawowych.
IX Gminny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej we Frysztaku
22W środę, 28 maja 2025 r. w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku odbył się IX Gminny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej – ‘We Are the Music 2025’ pod honorowym patronatem Wójta Gminy Frysztak – pana Jana Ziarnika. Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane, tak jak i we wcześniejszych edycjach przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Józefa Wybickiego we Frysztaku oraz Gminny Ośrodek Kultury.
Turniej piłkarski o Puchar Wójta Gminy Frysztak.
W dniu 2 czerwca 2025.r na Orliku przy GOSiR Frysztak odbył się turniej piłkarski o Puchar Wójta Gminy Frysztak. W zawodach udział wzięło 5 drużyn z naszej Gminy. Każda z drużyn rozegrała po cztery mecze. Frysztak wygrał wszystkie pojedynki z Cieszyną, Stępiną, Glinikiem Górnym oraz Gogołowem. Nasi zawodnicy to Rutka Marta, Głód Wiktoria, Fąfara Filip, Głód Patryk, Ziemba Bartosz, Maguda Viktor, Chmura Jakub, Wawrzkiewicz Tymon oraz bramkarze Jedziniak Michał i Papuga Miłosz. Zawodnicy wyróżnieni to Filip Fąfara, Głód Patryk a wśród dziewczyn Głód Wiktoria. Gratulacje dla wszystkich zawodników za bardzo dobrą grę i postawę sportową.
Zielone wzgórza nad Soliną - wycieczka klasy 6a.
9W dniach 28–29 maja klasa 6a wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce w Bieszczady. Pierwszego dnia przeszliśmy ponad 6 km, wędrując żółtym szlakiem na Połoninę Wetlińską, podziwiając piękne widoki i pokonując własne słabości. Dotarliśmy do słynnej Chatki Puchatka, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Następnie odwiedziliśmy niezwykle ciekawe miejsce – Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego "Fanto" w Ustrzykach Dolnych. Wieczorem dojechaliśmy do domu wypoczynkowego „Halicz” w Solinie, gdzie czekał na nas obiad i wspólne zabawy na placu zabaw, które jeszcze bardziej zintegrowały naszą klasę. Następnego dnia, mimo niesprzyjającej pogody, odbyliśmy przejazd kolejką gondolową nad Soliną oraz niezapomniany rejs statkiem po zalewie. Zwiedziliśmy także zaporę wodną w Solinie, która zrobiła na nas duże wrażenie. W trakcie wycieczki mieliśmy okazję zakupić pamiątki, które będą nam p
NAJZDOLNIEJSZA MŁODZIEŻ PODKARPACIA
Magdalena Wiśniowska, uczennica klasy 8a, za swoje szczególne osiągnięcia została uhonorowana jednorazowym stypendium Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych w ramach programu Najzdolniejsza Młodzież Podkarpacia. Uroczysta gala wręczenia dyplomów stypendystom odbyła się 27 maja w Rzeszowie z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Warto podkreślić, że to ogromne wyróżnienie może otrzymać tylko jeden uczeń z powiatu wybrany spośród innych kandydatów.
Finał Konkursu Biblijnego
W dniu 20 maja 2025r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie odbył się finał Konkursu Biblijnego pt. „Postawy empatyczne na podstawie Ewangelii św. Mateusza”. Uczniowie klasy 6a naszej szkoły: Maria Drzał, Maja Gruszczyńska i Karol Jedziniak zostali finalistami tego konkursu.
Do naszej szkoły trafi pracownia sztucznej inteligencji i zestawy do nauki
Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Wybickiego we Frysztaku znalazła się w gronie placówek, którym zostanie udzielone wsparcie w ramach inwestycji C2.2.1 (Wyposażenie szkół/instytucji w odpowiednie urządzenia i infrastrukturę ICT w celu poprawy ogólnej wydajności systemów edukacji) Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Już wkrótce otrzymamy pracownię AI i zestawy do nauki – 20 tabletów.
Ogólnopolskie konkursy Origami - sukcesy naszych uczniów
W maju 2025 r. odbyły się dwa konkursy: konkurs Origami w Młodzieżowym Domu Kultury im. K. I. Gałczyńskiego w Krakowie, pt. „Papierowy świat” i Ogólnopolski Festiwal Origami w Żarowie, pt. "W zagrodzie". Celem ich było propagowanie sztuki origami, kształtowanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej, rozwijanie kreatywności, sprawności manualnej, wyobraźni przestrzennej, koncentracji i przede wszystkim dużej wytrwałości, a także zachęcanie uczniów do podejmowania twórczych działań oraz integrowanie dzieci o podobnych zainteresowaniach.
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY O TYTUŁ „NAJLEPSZEGO LEKTORA WŚRÓD PIERWSZAKÓW”
30 kwietnia 2025 r. w auli naszej szkoły odbył się finał konkursu pięknego czytania kierowany do uczniów klas pierwszych.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie czytali przygotowany przez siebie tekst, a w finale, do którego zostało wybranych 13 uczniów zaprezentowali jeden z 5 wylosowanych tekstów. Piękne czytanie to przede wszystkim czytanie płynne, wyraziste z odpowiednią głośnością, intonacją i interpretacją tekstu.
Wszystkie dzieci bardzo solidnie przygotowały się do konkursu, pięknie zaprezentowały swoje teksty i otrzymały gromkie brawa od słuchających.
Zbieraj baterie i telefony - nasz udział w ogólnopolskiej akcji
Jak co roku w naszej szkole od września do końca kwietnia trwała ogólnopolska akcja Zbieraj baterie i telefony. Uczniowie z dużym zaangażowaniem włączyli się do zbiórki mającej na celu ochronę środowiska. Udało się zgromadzić 1 kg zużytych telefonów oraz ponad 70 kg baterii.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji.
ZAWODY POWIATOWE W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM W DNIU 08.05.2025 R.
7W dniu 08.05.2025 r. na obiektach sportowych SOSW we Frysztaku odbyły się Powiatowe Zawody Sportowe – czwórbój lekkoatletyczny dla klas szóstych i młodszych. W zawodach wystąpiły drużyny dziewcząt i chłopców z Lutczy, Pstrągowej, Wiśniowej, Markuszowej, Strzyżowa i Frysztaka.
Naszą szkołę reprezentowali:
Wycieczka do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”
20O tym jak cenne bywa bezpośrednie spotkanie z szeroko rozumianą nauką z różnych dziedzin przekonali się ostatnio uczniowie naszej szkoły, którzy wraz z opiekunami wybrali się do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce pod Rzeszowem.
Miejsce to nie tylko rozbudza wyobraźnię, ale pozwala także w sposób praktyczny doświadczać tego, co dostarcza nam dziś współczesna nauka.
Wycieczka do kopalni soli w Bochni oraz do Muzeum Motyli.
22W dniu 6 maja odbyła się szkolna wycieczka klas 1, do kopalni soli w Bochni oraz do Muzeum Motyli. Zebraliśmy się rano przed szkołą, skąd autokarem wyruszyliśmy w stronę Bochni. Wszyscy byliśmy podekscytowani, ponieważ czekała nas podróż do jednego z najstarszych zakładów górniczych w Europie.Po przyjeździe na miejsce zeszliśmy z przewodnikiem do wnętrza kopalni. Już sam zjazd windą na głębokość kilkudziesięciu metrów był niesamowitym przeżyciem. W środku poznaliśmy historię wydobycia soli, zobaczyliśmy stare narzędzia górnicze, kaplice wykute w soli i ciekawe ekspozycje multimedialne. Dużą atrakcją była przejażdżka podziemną kolejką oraz opowieści o duchach kopalni, które wzbudziły sporo emocji.Po zwiedzaniu kopalni udaliśmy się pieszo do muzeum motyli. Znajdowało się tam mnóstwo okazów z całego świata – od najmniejszych, delikatnych motyli, po duże i kolorowe egzemplarze z tropików.
Majowe Święta Narodowe - dni o których należy pamiętać.
2530 kwietnia 2025r. upamiętniliśmy w naszej szkole ważne historyczne wydarzenia, których rocznice przypadają w kwietniu i maju. Bieżący rok obfituje w doniosłe wydarzenia – 1000 lecie korony polskiej, 500 lat od hołdu pruskiego czy 80 lat od zakończenia II wojny światowej – to te najważniejsze.
KONKURS PLASTYCZNO-RECYTATORSKI: „WESOŁE ZOO BRZECHWY I TUWIMA”
Kolejny konkurs czytelniczy rozstrzygnięty.
Uczniowie klas drugich wzięli udział w konkursie plastyczno-literackim. W I etapie wykonali ilustracje do wylosowanego wiersza o zwierzętach autorstwa Brzechwy lub Tuwima. Z wykonanych prac powstały książeczki, które można oglądać w bibliotece.
W II etapie konkursu każdy uczestnik prezentował swoją pracę recytując wiersz. Prezentacje krótkich utworów dostarczyły pozytywnych wrażeń i emocji.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Zofia A. (kl.2a)
oraz Tymoteusz J. (kl. 2b).
Wyróżnienia otrzymali: Kinga K. (kl. 2a) i Zofia C. (kl.2b)
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze ufundowane przez sklepik szkolny.
- Piątek04.07.2025
Galeria zdjęć
- brak danych
Facebook